- Strona główna
- O nas
- Aktualności
- Klub 30
- O nas
- Aktualności
- IX Naukowy Dzień Doktoranta
- Serdecznie dziękujemy za wsparcie
- KLUB 30 – warsztaty z (auto)prezentacji w dziedzinie medycyny
- KLUB 30 – warsztaty z przygotowania publikacji naukowych z zakresu medycyny (Proper Medical Writing)
- Wsparcie dla Agatki
- Akromegalia – optymalizacja leczenia
- Wsparcie leczenia córeczki naszej koleżanki.
- Zarząd
- Regulamin
- Kontakt
- Archiwum
- Formularz zgłoszeniowy
- Nauka i edukacja
- Składka
- Kontakt
Polskie Towarzystwo
Endokrynologiczne
[68Ga]Ga-DOTA-TATE in diagnosis of MEN syndrome
12.09.2024
U 40-letniego mężczyzny z osłabieniem mięśni od 18 miesięcy i kamicą nerkową w wywiadzie stwierdzono liczne zmiany naciekowe w kościach i zmianę w trzustce, która w badaniu TK budziła podejrzenie guza neuroendokrynnego (NET?). W pierwszej kolejności wykonano scyntygrafię z zastosowaniem [99mTc]Tc-MIBI SPECT/CT, która wykazała przedłużoną, ogniskową retencję radioznacznika w czterech zmianach w tkankach miękkich. Ze względu na podejrzenie NET wykonano badanie [68Ga]Ga-DOTA-TATE PET/CT, które wykazało zwiększoną ekspresję receptorów somatostatyny w trzonie trzustki i dwunastnicy. Wyniki te wskazują na znaczenie [68Ga]Ga-DOTA-TATE PET/CT jako narzędzia diagnostycznego w diagnostyce pacjentów z zespołami MEN.
W pierwszej kolejności wykonano scyntygrafię z zastosowaniem [99mTc]Tc-MIBI SPECT/CT (A), która ujawniła typową przedłużoną ogniskową retencję radioznacznika w czterech zmianach w tkankach miękkich: trzech w typowej lokalizacji oraz czwartą w śródpiersiu w pobliżu łuku aorty, zidentyfikowaną jako nadczynne przytarczyce (B, C). Obszary rozlanego, nieznacznie zwiększonego wychwytu radiofarmaceutyku zaobserwowano również w wielu osteolitycznych zmianach kostnych z komponentami tkanek miękkich, zidentyfikowanych jako guzy brunatne, typowe dla hiperparatyrodyzmu (D).
Ze względu na podejrzenie NET wykonano badanie [68Ga]Ga-DOTA-TATE PET/CT (E), które wykazało zwiększoną ekspresję receptorów somatostatyny w trzonie trzustki (SUVmax 16,9) i dwunastnicy (SUVmax 11,7) (H). Zwiększone gromadzenie radioznacznika było również obecne w przytarczycach (SUVmax do 6,1) (F) i guzach brunatnych (SUVmax do 9,7) (G), wcześniej widocznych w scyntygrafii z zastosowaniem [99mTc]Tc-MIBI. Zauważono również niskie gromadzenie radioznacznika w przysadce mózgowej (SUVmax 4,0), co sugeruje możliwość supresji hormonalnej.
Pełna treść publikacji w języku angielskim na łamach Endokrynologii Polskiej »