XXII Kurs Kształcenia Ustawicznego z Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Metabolicznych

29.12.2019

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,

Po uroczym Krakowie wracamy do, można powiedzieć już tradycyjnego, równie wspaniałego i Mikołajkowego miejsca w Toruniu. Nic dziwnego, że to piękne miasto jest Waszym wyborem, gdyż spełnia wszelkie cechy miejsca idealnego, dzięki wspaniałej architekturze, zabytkowym kamienicom, zapachom pierników toruńskich, otwartością, ale co nie jest bez znaczenia, lokalizacją na mapie Polski. Jak na Mikołajki przystało przygotowujemy szereg świątecznych prezentów naukowych. Konwencja Dark Session pozostaje niezmienna, a zgodnie z waszą prośbą kontynuujemy także Merckonerów – proszę więc o tworzenie silnych zespołów o bardzo szerokiej wiedzy endokrynologicznej. Jak zawsze proponujemy przedstawicieli z ośrodków akademickich, ale zachęcamy także do utworzenia swoich własnych grup, które wystarczy do nas wcześniej zgłosić. Ponieważ spotykamy się w okresie mikołajkowym chciałem zapewnić, że i tym razem nie zabraknie atrakcji i wspaniałych prezentów nie tylko naukowych.

Wykładowcy zapewniają, że poziom merytoryczny wystąpień jak zawsze będzie wysoki. Wobec coraz bardziej rozprzestrzeniającej się epidemii otyłości, osobiście szczególnie czekam na sesję metaboliczną, w której prof. Maria Górska przekaże nam dane jaka jest rola snu w rozwoju zaburzeń metabolicznych, natomiast prof. Adam Krętowski nas poinstruuje - jak i co jeść i jak (niedużo) ćwiczyć. Dopełnieniem sesji będą dwa wykłady prof. Matyjaszek Matuszek i dr Tomkalskiego o zaburzeniach endokrynologicznych w otyłości i odmiennościach hormonalnych u pacjentów po zabiegach bariatrycznych. W sesji onkologicznej prof. Szczepanek-Parulska przedstawi problem nowotworów w tarczycy ale nie z tarczycy. Niezwykle intrygujące wydaje się być doniesienie Prof. Barczyńskiego – „Sztuczna inteligencja w analizie obrazu ultrasonograficznego guzów tarczycy” i wykład Prof. Romana Junika – „Wpływ hormonów tarczycy na mózg”. Oczywiście nie zabraknie głosu konsultanta krajowego Prof. Andrzeja Lewińskiego, a nie wspominając o warsztatach USG, które niezmiennie przyciągają Waszą uwagę. To tylko niewielka szczypta z naszego programu merytorycznego, który zapowiada nam się bardzo atrakcyjnie, ale więcej danych przekażemy w kolejnym zaproszeniu.

Organizacyjną stroną naszego spotkania zajmie się firma Sympomed, która już trzeci raz przeprowadzi nas przez meandry procesów logistycznych kursu. Jestem przekonany, że zespół ten zapewni nam wysoką jakość organizacyjną naszego spotkania.

Liczę na obecność każdego z Was, bo przecież to spotkanie endokrynologów w gronie przyjaciół, która umożliwia nam wzajemny kontakt, merytoryczną wymianę poglądów i prowadzi do doskonalenie naszej codziennej praktyki lekarskiej. Zróbmy to razem - bo tylko wtedy odniesiemy sukces.

Do zobaczenia w Toruniu!

Z poważaniem,
Prof. dr hab. n. med. Marek Ruchała


Program kursu »